Digitalizarea Federației Române de Kaiac Canoe a fost realizată cu sprijinul financiar al SNN Nuclearelectrica SA

Federatia romana de kaiac canoe

28/09/2022

Atletism şi kaiac canoe, în direct la TVR 1, de la CE Multisport Munchen

Sportivul Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur în proba de canoe simplu pe distanța de 1.000 metri, pe 20 august, și medalia de bronz la canoe simplu 500 metri, pe 21 august, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

Cătălin Chirilă a terminat duminică, 21 august, al treilea cursa de 500 de metri canoe simplu, cu timpul de 1:48:364. Câștigătorul cursei este cehul Martin Fuksa, cu 1:47:183, iar al doilea a ieșit moldoveanul Serghei Tarnovschi, cu 1:48:160.

Chirilă a terminat proba de 1.000 metri, sâmbătă, 20 august, cucerind medalia de aur, în 3 minute și 49,681 de secunde.

Chirilă (24 ani), campion mondial în această probă, la începutul lunii, în Canada, a condus cursa de la un capăt la altul şi s-a impus cu timpul de 3 min 49 sec 681/1000, fiind urmat în clasamentul final de cehul Martin Fuksa, multiplu campion european şi medaliat la Mondiale, la 351/1000, şi de italianul Carlo Tacchini, la 1 sec 956/1000.

Oleg Nuță a terminat finala la 200 de metri canoe simplu pe locul 8, cu timpul de 40:973. Competiția a fost câștigată de lituanianul Henrikas Zustautas, cu timpul de 39:832.

Cătălin Chirilă s-a calificat joi, 18 august, direct în finala de canoe 1000 m, după ce a câştigat prima serie cu timpul de 3:52.610, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen. Şi competiţia de kaiac canoe din cadrul CE Multisport de la Munchen poate fi urmărită de telespectatori la TVR 1.

Sportivul român al CSA Steaua a câştigat seriile de calificări la distanţă de 2 secunde faţă de următorul clasat, cehul Martin Fuksa (3:54.590). Tot joi, 18 august, Cătălin a evoluat în cea de-a treia serie de calificare, la canoe 500 m, poziţionându-se din nou primul, cu 1:51.213, ceea ce i-a asigurat participarea directă şi în finala de 500 de m.

Finalele de kaiac canoe de la CE Munchen 2022 vor avea loc sâmbătă şi duminică, 20 şi 21 august.

Cătălin Chirilă are cele mai mari şanse la medalii la canoe simplu. De altfel, românul a strălucit la Mondialele din Canada tot la probele de 500 m şi 1000 m. După locul al 5-lea anul trecut la JO de la Tokyo la canoe dublu 1000 m, cu Victor Mihalachi, Chirilă s-a axat pe probele de simplu. La începutul lunii august, la Mondialele de la Halifax, Cătălin Chirilă a adus o victorie României după 36 de ani, în proba de 1000 m, învingându-l pe campionul olimpic de la Tokyo de anul trecut, brazilianul Isaquias Queiroz dos Santos.